Polska będzie rozwijać obronę powietrzną. Wiceszef MON: ciągła modernizacja jest konieczna

- Nawet izraelska "Żelazna kopuła", jeden z najbardziej zaawansowanych systemów obrony powietrznej na świecie, nie jest szczelna w 100 proc., a co dopiero przy tak dużym terytorium, które my mamy - powiedział wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa pytany o systemy Wisła i Narew. - Nieustannie należy inwestować w modernizację i uszczelnianie tego systemu obrony powietrznej - zaznaczył.

2023-09-07, 07:41

Polska będzie rozwijać obronę powietrzną. Wiceszef MON: ciągła modernizacja jest konieczna
Marcin Ociepa przekonywał, że systemy obrony powietrznej wymagają ciągłej modernizacji. Foto: Mircea Moira/ Shutterstock

We wtorek, na targach MSPO w Kielcach, szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowy na dostawy dla polskiego wojska sprzętu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego - w ramach programu WISŁA (systemy średniego zasięgu - wyrzutnie Patriot) oraz programu NAREW (systemu krótkiego zasięgu z pociskami CAMM).

Narew, Wisła - systemy o kluczowym znaczeniu dla NATO

O ten zakup wiceszef MON Marcin Ociepa został zapytany podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. - Zarówno system WISŁA, jak i NAREW mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa wschodniej flanki Polski, a zarazem całego NATO. To systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej odpowiednio średniego i krótkiego zasięgu, które pozwolą nam podnieść bezpieczeństwo w obszarze, który przez lata był zaniedbany - stwierdził.

- Dopiero rządy Zjednoczonej Prawicy doprowadziły te programy do szczęśliwego finału. Budowa nowoczesnego i na tyle szczelnego, na ile pozwala dzisiejsza technologia, systemu, który będzie chronił wschodnią granicę Polski, jest absolutnie kluczowa, o czym się zresztą przekonaliśmy - dotychczasowe incydenty wynikały z tego, że przed 2015 rokiem te programy był odłożone na półkę - mówił Ociepa.

Konieczna modernizacja systemu ochrony powietrznej

Jak dodał, sprzęt, który jest lub będzie dostarczony w ramach podpisanych do tej pory umów, będzie stanowił trzon polskiej obrony powietrznej. - Natomiast wraz z rozwojem technologii będziemy chcieli ten sprzęt rozwijać i modernizować - powiedział wiceszef MON.

REKLAMA


(PAP) (PAP)

Czytaj także w TVP.Info: Przeciwpancerne Javeliny będą produkowane w Polsce

Marcin Ociepa podkreślił, że nawet jeden z najbardziej zaawansowanych systemów obrony powietrznej na świecie - izraelska "Żelazna Kopuła" - nie zapewnia zupełnego bezpieczeństwa izraelskiego nieba. - Nawet ona nie jest szczelna w 100 proc., a co dopiero przy tak dużym terytorium, które my mamy. Nieustannie należy więc inwestować w modernizację i uszczelnianie tego systemu obrony powietrznej - podkreślił.

Nowy sprzęt pomoże chronić polskie niebo

Umowy, które zostały podpisane we wtorek w Kielcach, dotyczą m.in. systemów kluczowych z punktu widzenia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Pierwsza z nich dotyczy pozyskania 6 kolejnych baterii systemu Patriot, w ramach realizacji II fazy programu Wisła.

Czytaj także w I.pl: Likwidacja jednostek wojskowych. Zobacz, co były szef MON odpowiadał posłom

REKLAMA

W ramach umów zawartych ze stroną amerykańską pozyskany zostanie sprzęt wojskowy obejmujący: 12 radarów dookólnych LTAMDS, 48 wyrzutni systemu PATRIOT M903 oraz zapas pocisków rakietowych PAC-3 MSE. Zakontraktowane zostały również pakiety szkoleniowy i logistyczny. W dalszej kolejności zawierane będą umowy z rządem USA na komponenty systemu kierowania obroną powietrzną IBCS.

Drugi pakiet umów dotyczy pozyskiwania systemów krótkiego zasięgu w programie NAREW. W ramach tych umów przewidziano dostarczenie dla polskiego wojska ponad tysiąca rakiet CAMM-ER (produkcji brytyjskiej) oraz w ramach drugiej – 138 wyrzutni rakiet dostosowanych do współpracy z IBCS. Zakontraktowany został również transfer technologii zapewniający produkcję w Polsce zarówno pocisków rakietowych, jak i wyrzutni oraz szeroki pakiet szkoleniowy i logistyczny. Umowy przewidują dostawy przedmiotowych elementów zestawów bateryjnych NAREW od 2027 do 2035 roku.

Posłuchaj

Szef MON zaakceptował pakiet pięciu umów zbrojeniowych. Wśród podpisanych dokumentów są umowy dotyczące realizacji drugiej fazy programu obrony przeciwrakietowej Wisła oraz kontrakt na kupno brytyjskich pocisków CAMM, które są elementem systemu obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu Narew - relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Poseł PiS Joanna Lichocka gościem Polskiego Radia:

PAP, IAR/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej